ÚVOD / Blog / Z e-mailu Unicorn College

Z e-mailu Unicorn College

Jsou dva druhy zpráv. Špatné a ty, které upřímně potěší a dají pocit, že to, co děláme, má smysl. O jeden takový se s vámi chceme podělit.
Vážený pane Beránku,
jsem úspěšným absolventem kombinovaného studia na Unicorn College. Je mi čerstvě 27 let a bydlím v Düsseldorfu. Učím se německy a pracuji pro Vodafone v oblasti data warehousingu a big data. Dream life.
Můj příběh začal poměrně nešťastně, a to rozhodnutím pracovat v IT již při studiu na střední škole. Měsíčně jsem si vydělal podstatně víc než učitelé, práce mě bavila, na školu jsem ale kašlal. Ve čtvrtém ročníku, těsně před maturitou, mě proto vyhodili.
Byla to zásadní životní zkušenost. Chybějící rok jsem absolvoval na jiné elektrotechnické průmyslovce, ale práce jsem se nevzdal. Na absence a známky jsem si už ale dával pozor. Dokonce jsem si vyrobil tabulku v Excelu, kde jsem počítal, kolik hodin ještě mohu chybět, abych nedostal z některého předmětu hodnocení „neklasifikován“.
Odmaturoval jsem téměř s vyznamenáním. Ve firmě jsem zůstal ještě rok a po změně zaměstnavatele jsem s úžasem zjistil, že je venku mnohem víc možností.
Začal jsem si cíleně hledat informace o vysokých školách, kde bych mohl studovat o víkendu. Rozhodl den otevřených dveří na Unicorn College.
První dva roky jsem studoval jen tak napůl. Některé předměty jsem odkládal na neurčito, když jsem dostal za 4, nebo nesplnil podmínky pro připuštění ke zkoušce. V té době jsem začal pracovat pro americkou společnost Teradata a zjistil, jaké se mi s vysokoškolským vzděláním otvírají možnosti v zahraničí.
Na konci druhého ročníku jsem byl na dovolené v Londýně, pamatuju si to přesně. Jel jsem doubledeckerem po Canary Wharf, seděl nahoře na prvních sedačkách a přemýšlel o škole i o svém životě. Uvědomil jsem si, že už dál nemůžu věci dělat napůl. Že se musím pořádně zakousnout. Do třeťáku jsem si zapsal všechny předměty. Mezi nimi byly i algoritmy, základy objektově orientovaného programování, objektově orientovaná analýza, makroekonomie, webové technologie. Řekl jsem si, že to prostě dám.
V zimním semestru jsem měl zapsáno deset předmětů, v letním „jen“ osm. Bakalářku jsem začal psát už o prázdninách. Bylo mi jasné, že přes rok nebude moc času. Skutečně nebylo.
Můj třeťák vypadal tak, že jsem se každý večer zavřel s kávou do pražské studovny v Cafedu a makal. Do toho jsem začal nárazově jezdit na delší služební cesty do zahraničí. Posedával jsem u Seiny a katedrály Notre Dame s notebookem. Programoval v Ruby na základy objektově orientovaného programování, webové technologie, algoritmy a dělal semestrální práci do správy požadavků. Vše se mi dařilo. V červnu a září jsem udělal státnice a obhájil s výsledky 1, 1, 2.
Vaše tvrzení, že se absolventi Unicorn College neztratí, platí minimálně v mém případě na tisíc procent.
Děkuji a těším se na setkání na promoci letošních absolventů.
S přáním hezkého dne
Jiří Hubáček