ÚVOD / Blog / ITnetwork: sociální síť, která inspiruje studenty i profesionály

ITnetwork: sociální síť, která inspiruje studenty i profesionály

Když David Čápka začal psát kód ITnetwork, rozhodně nečekal, že se jeho studentský projekt rozroste v sociální síť s komunitou zkušených programátorů. Za měsíc ji v průměru navštíví 100 tisíc lidí, kteří zde najdou zdarma vzdělávací materiály, tutoriály, workshopy a kurzy programování. Jako doplněk k výuce ji využívá i naše škola.
UC: Davide, věnoval ses programování i před nástupem na vysokou školu?
Programování se věnuji intenzivně asi od 12ti let. Dalo by se říci, že jsem jím byl posedlý a jsem vlastně pořád. V té době to ale fungovalo trochu jinak. Neměli jsme internet. Naučit se něco dobře byl problém.
Na Unicorn College jsem se dostal ke koncentrovaným materiálům na témata jako OOP, MVC, návrhové vzory atd. Během roku a půl jsem se posunul 10x dále než za 10 let. Třeba software, který na ITnetwork využíváme, si navrhujeme sami. Udělat si vlastní framework pro sociální síť s DI kontejnerem, formuláři, cachovacími mechanismy, pokrytím testy apod. není úplně jednoduché. Ale škola mě na to připravila.
Ke každému předmětu poskytuje kompletní materiály z intranetu. Nejde jen o nějaké prezentace, ale plnohodnotné e-booky s ukázkami, cvičeními, ilustracemi.
Nebylo třeba si psát zápisky. A kdo neměl na školné, škola mu zaplatila i to, když se jí věnoval.
UC: Co jsi od ITnetwork očekával, proč jsi ji založil?
ITnetwork.cz není rozhodně klasický start-up, který založil nějaký nadšenec za účelem zisku. Osobně jsem nic nečekal. Osobně jsem k takovýmto "geniálním nápadům" a start-upům skeptický. Nevnímám to tak, že jsem něco založil. Náš tým na síti neustále intenzivně pracuje.
Vytvořit životaschopný projekt je full-time job na několik let, dost možná i na zbytek života, jelikož právě vy jste ten motor, co jej pohání. Je jedno, že máte kolem sebe již desítky dalších lidí.
Projekt vznikal dlouhé roky, protože nás to bavilo. Programování je zábava, člověk tvoří, zdokonaluje se, logicky dá své výtvory na internet, ostatní to chtějí umět také, žádají návody, publikují též svou práci, a tak se to nabalovalo. A když bylo třeba se nějak uživit, ITnetwork.cz vypadal již docela zajímavě, a tak bylo logické vyřídit živnosťák a pokračovat dále.
Rád se zdokonaluju a nějak si neumím představit, že bych pracoval jako zaměstnanec na tom, aby rostla firma někoho jiného. Očekávám, že pomohu ještě více lidem k lepším platům a lepší životní úrovni. A že dost možná díky znalostem, co jim předám, vyvinou technologie, které posunou lidstvo kupředu.
UC: Mohl bys popsat, jak síť funguje teď, co považuješ za největší úspěch? Jakým způsobem zajišťujete její fungování?
Na síti působí asi 100 tisíc Čechů a Slováků, kteří se tam učí IT, do praxe se samozřejmě dostane jen zlomek. Ale myslím si, že už i to číslo něco změní.
Již několik měsíců intenzivně připravujeme expanzi do zahraničí, jestli se to povede, tak potom budeme opravdu měnit svět. To je přece skvělá práce. :)
Všechny základní kurzy na webu jsou zcela zdarma. Pokročilé materiály stojí tak málo, že se může úplně každý vypracovat, již za několik tisícikorun, na profíka v oboru. A jít někam rovnou pracovat za několikanásobek průměrného platu. Kromě on-line výuky pořádáme i pravidelné prezenční víkendové kurzy.
UC: Vysokých škol v Česku existuje hodně. Proč ses rozhodl pro studium na Unicorn College?
Ke studiu na Unicorn College mne vedlo přesvědčení, že velká softwarová firma dokáže vytvořit kvalitnější a hlavně praktičtější osnovy, než státní učitelé z povolání. A to se mi potvrdilo.
Po gymnáziu jsem se chtěl naučit programovat, a ne se nechat vyhodit na memorování stovek definic lineární algebry, jak to bohužel funguje na některých státních IT vysokých školách.
Státní školství v Česku je podle mne špatně navržené. Nemyslím přímo nekvalitní, spíš zastaralé. Podobné je to i se středními školami. Kladou malý důraz na praxi. Pedagogové jsou nekvalifikovaní nebo nepříjemní, přístup ke studentům není individuální. Připomínají továrnu na lidi.
UC: V čem byl největší přínos studia?
Škola mi dala přesně to, co jsem očekával a potřeboval. Naučil jsem se programovat a podnikat na reálných projektech. A to s co nejnižší mírou dalších nepotřebných věcí, co předepisují zastaralé státní osnovy. Oceňuji možnosti stipendií, díky kterým jsem za studium nic nezaplatil, ale škola dokonce několikrát zaplatila mně. :)
Líbí se mi způsob, jakým se na Unicorn College vyučuje. Škola se snaží studentům poskytnout komplexní informace, zároveň se ale nebojí určit, co je důležité a co není.
Dokonce začala finančně podporovat můj projekt. Tak nějak si motivaci ke vzdělávání jako student představuji. A ačkoli bych určitě přišel také na nějaké mouchy, smekám před tím, jak škola funguje a o kolik let je napřed před státními školami stejného zaměření.
Rozhovor za Unicorn College vedla Eva Černíková.