ÚVOD / Blog / Od hackatonu po zabezpečovací systém

Od hackatonu po zabezpečovací systém

Když se školní demo zabezpečovacího systému změní ve funkční prototyp, je to výzva. Jakub Kubaščík se jí nezalekl. Hračka, kterou ovládá vzdáleně přes Raspberry Pi, se tak postupně vyvíjí v produkční verzi.
Vše začalo v okamžiku, kdy jsem na školním portálu objevil soutěž Hack IoT od IBM, která se konala v Unicorn College. Dostal jsem se do skvělého týmu jako náhradník a byla to zkušenost k nezaplacení.
Společnými silami jsme vymysleli chytrý docházkový systém.
Kromě různých IoT zařízení jsme měli k dispozici také základní demo zabezpečovacího systému Jabltoron 100 a mě napadlo zapojit tuhle hračku do našeho projektu. Z počátku jsem si myslel, že jsem přecenil síly. Nedokázal jsem zprovoznit komunikaci, ale neodradilo mě to.
Chybami se člověk učí, a proto se nestydím přiznat, že jsem se celou dobu připojoval na úplně jiné Raspberry Pi. Snažil jsem se na něj přes terminál nainstalovat potřebné věci, aby fungovalo spojení přes sériový port RS485. Pak už to bylo rychlé a přímočaré. Vytvořil jsem základní pokyny, abychom měli co demonstrovat.
Tři dny tvrdé práce a dokázali jsme vyhrát skvělé druhé místo. Aniž jsem přikládal nějak váhu tomu, že jsem komunikoval se zabezpečovacím systémem.
Po soutěži mě oslovil pan ředitel Marek Beránek, zda bych se nechtěl připojit k novému projektu. Zadání je spojení Jabltoron 100 přes cloud do Unicorn Universe.
Nyní mám funkční prototyp, který dokáže komunikovat přes MS Azure a ovládám Jablotron 100 vzdáleně přes Raspberry Pi.
Mám plnou podporu ředitele Unicorn College Marka Beránka. Mimo jiné mě pozval do pražské pobočky Microsoft, kde mi ukázali, jak mám pracovat s Azure. Také jsem se byl podívat na školení v Unicornu, kde mi přestavili nové trendy v HTML 5 podle vize zakladatele firmy Vladimíra Kováře.
O vývoji prototypu budu psát v dalších článcích, kde postupně rozeberu jednotlivé komplikace. Tento projekt je výzva a zábava zároveň. Ačkoli mám základy jazyka C#, tak tohle je jiné prostředí, dosavadní znalosti musím neustále zdokonalovat.
Komplikací se nebojím. Hrát si a pracovat s IoT mě baví čím dál víc.