ÚVOD / Blog / Dobré zprávy z WORLDCOMP‘16

Dobré zprávy z WORLDCOMP‘16

Vysoká škola v malé zemi nemusí být outsider. Ačkoli je Unicorn College relativně malá, ve srovnání se zahraničím obstojí a flexibilně implementuje světové trendy. Dokazují to poznatky, které si ředitel školy Marek Beránek přivezl z konference WORLDCOMP’16 z Las Vegas.
V posledních dvou měsících jsem se účastnil zajímavých konferencí o vzdělávání a vysokém školství. Potvrdil jsem si, že jsme velikostí a počtem studentů škola sice malá, ale plně v souladu s trendy ve světě.
Minulý post jsem psal v letadle cestou na konferenci Future EdTech v Londýně. V softwarovém světě již delší dobou všude zní, že vše musí být tzv. Mobile First. Software by měl být primárně vytvářen tak, aby perfektně fungoval na mobilních zařízeních. V oblasti univerzit začíná jiný trend, a to Student First.
Škola by měla fungovat Omni-Channel, podobně jako tomu je ve světě obchodu. Umožnit studentům přístup z různých na sebe navazujících kanálů. Školy si musí uvědomit, že tu jsou primárně pro studenty, nikoliv jen pro výstupy z vědecko-výzkumné činnosti. I tu by primárně měli dělat společně se svými studenty.
Na konferenci jsme se shodli, že současní studenti jsou jiní. Nejsou zásadně horší ani lepší. Ale jiní. Liší se zejména v přístupu k technologiím a životnímu stylu.
Asi všichni víte, že generaci Y, jejíž zástupci jsou současnými studenty, se říká ‚Millennials‘. V anglosaském světě se jim ale také říká jako ‚Screenagers‘ nebo ‚Snowflakes‘. Oba názvy se mi líbí daleko víc, krásně vystihují tuto generaci.
Školy se musí naučit s touto generací studentů pracovat a technologie jim v tom určitě dokáží pomoci. Mladí lidé je používají přirozeně, jsou na ně zvyklí. Pokud se univerzity nedokáží přizpůsobit, je možné, že učitelé v budoucnu zůstanou v učebnách sami. Studenti budou studovat Facebook Academy, Google Academy apod. A to by bylo přeci škoda, ne?
Minulý týden jsem strávil na světovém kongresu WORLDCOMP‘16 v Las Vegas, kde přednášeli lidé z celého světa. Osobně mne zaujaly dvě přednášky, zcela odlišné, ale hodně inspirující.
První z nich byla úvodní přednáška od Dr. Firouz Nadei, bývalého ředitele pro průzkum slunečních soustav a manažera programu průzkumu Marsu v rámci NASA. Velice zajímavým způsobem nám popsal 2 projekty, které měl na starosti: přistání vozítek Spirit a Opportunity na Mars v roce 2003 a 2004 a dále přistání vozítka Curiosity v roce 2012.
Z přednášky jsem odešel s vědomím, že všechny cíle, které se na začátku zdají jako nereálné, jsou pod správným řízením, důslednou prací a velkým nasazením splnitelné.
Nebo si myslíte, že když vám někdo řekne, že máte odpálit golfový míček z východního pobřeží USA na západní, trefit se do přesně dané řady fotbalového stadionu, který se vám ještě pohybuje rychlostí 60 000 mil / h, jako něco ze světa sci-fi a absolutně nerealizovatelné? No vidíte, NASA to dokázala. Přesně takto se dá zhruba popsat přistání vozítka na Marsu.
Druhá přednáška byla konkrétní a týkala se zkušenosti s tzv. ‚Flipped Classroom‘.
Zatímco standardní výuka vypadá tak, že ve škole posloucháte přednášky a doma řešíte domácí úkoly, u ‚Flippu‘ je to obráceně. Studenti mají přednášky dostupné online formou podcastů a studijních materiálů. V hodinách řeší domácí úkoly. Myslím si, že už brzy tento styl výuky zavedeme ve vybraných předmětech.
V Las Vegas jsem nebyl pouhý divák. Na konferenci jsem přednášel o našich zkušenostech a dopadech používáním aplikace Nearpod a s interaktivní výukou.
Díky Nearpodu se nám ve sledovaných předmětech (Podniková ekonomika, Základy účetnictví, Programování 1) podařilo zvýšit úspěšnost v předmětech o 13%, u studentů v prezenční formě dokonce o 23%. Dobrou zprávou je také to, že 90% studentů se používání tohoto způsobu výuky velmi líbí.
Potvrdil jsem si, že náš přístup i plány do budoucna, jsou plně v souladu s trendy, které hýbou světem vysokých škol. Jsme sice malá škola, ale už teď světová škola. Věřím, že jednoho dne budeme i velká a světová škola se studenty z celého světa. Přijde vám to jako sci-fi? No, přistát na Marsu mi kdysi přišlo taky jako sci-fi. Realita je to už přes 10 let :)
Přeji hezký den
Marek Beránek