ÚVOD / Blog / Nástrahy Jablotron Azure: Jak pokračuje práce na chytrém docházkovém systému

Nástrahy Jablotron Azure: Jak pokračuje práce na chytrém docházkovém systému

Výzva a zábava zároveň. Tak popsal Jakub Kubaščík začátky své práce na projektu chytrého docházkového systému s využitím zabezpečovacího systému Jablotron 100 a komunikujícího přes MS Azure. Jeho základy položil spolu s několika kolegy z Unicorn College na soutěži Hack IoT podporované IBM, která probíhala právě v prostorách naší školy.
Jak práce na projektu a vývoj prototypu pokračuje? S jakými nástrahami, komplikacemi nebo novinkami se naši studenti během své práce setkávají? Pokud vás zajímají nové technologie nebo třeba způsob, kterým se studenti Unicorn College zapojují do praktických projektů, najděte si dvě minutky na aktuální blog.
K celému předešlému vývoji jsem používal stavebnici zapůjčenou od firmy Jablotron díky Unicorn College. Nyní jsem si nechal doma nainstalovat stejnou verzi zabezpečovacího systému (Jablotron 100) a k tomu ovládání garážových vrat a brány.
V současnosti je vývoj ve fázi, kdy se snažím vymyslet jednoduchý způsob, kterým budu program učit a pojmenovávat čidla.
Program nyní vypadá tak, že uživatel, který je do něj zapojený, musí být třikrát zaznamenán jedním a tím samým detektorem – aby byla odstraněna možná zaznamenání jiného detektoru (např. kdyby poblíž prošel někdo další).  Zatím stále používám vlastní Windows aplikaci (PC program), už mám ovšem připravený návrh webového prostředí (které je samozřejmě responzivní a automaticky se přizpůsobí displeji konkrétního zařízení).
Aktuálně řeším komplikaci s časováním výstupu informací, protože komunikace přes RS485 (tj. sériový port, přes který komunikuji se zabezpečovacím systémem) probíhá v nepravidelných intervalech. Zatím tento problém řeším pomalou aktualizací poslechu portu. Nyní testuji použíti fronty (datová struktura – zařazení zpráv do pořadí a poté postupné vyhodnocení), která by mi měla pomoci s výpadky zpráv.
Komunikace napřímo přes Azure a IoT Hub je sice dobrá pro demo verzi (aktuální stav, kde je přímá komunikace bez žádného uživatelského prostředí), nyní mám ale na testování REST api (tj. aplikační rozhraní, které se používá k distribuovanému prostředí), prostřednictvím kterého komunikuji a mohu dávat příkazy. Zatím neřeším zabezpečovací stránku, která zůstává na pozdější diskuzi s vedoucím projektu panem ředitelem Markem Beránkem.
Už brzy se můžete těšit na video, ve kterém představím jednoduché prostředí přes web.