ÚVOD / Blog / Příležitost, která není jen pro vyvolené

Příležitost, která není jen pro vyvolené

Spousta vysokých škol nabízí v dnešní době zajímavé možnosti, jak si zpestřit studium a také získat nějakou další konkurenční výhodu už v průběhu studia. Ať už se jedná o využití různých forem studijních pobytů v zahraničí nebo spolupráci na atraktivních projektech v průběhu studia.
Studenti si často spojují velké tradiční školy s širšími možnostmi. Na první pohled mají určitě pravdu. Léta navazování vztahů mezi školami i tradiční propojení businessu a státních vysokých škol tomu nahrávají. Jenže už druhý pohled ukáže často zásadní odlišnost. Máme tu nějakou škálu možností a proti ní obrovskou masu studentů.
My na Unicorn College aktivně pracujeme na tom, aby rozsah možností byl co nejvyšší. Troufáme si říct, že atraktivitou nikterak nezaostáváme za nejlepšími státními vysokými školami. A zároveň počet studentů dává prostor k tomu, aby prakticky každý, kdo má zájem, našel uplatnění, které mu bude vyhovovat.
Nejedná se jen o odborně atraktivní projekty a zajímavý řádek do profesního CV. V mnoha případech jde i o velmi zajímavou možnost, jak si v průběhu studia přivydělat desítky a někdy i stovky tisíc korun. O hodnotě navázaných kontaktů a praktických zkušeností ani nemluvě.
U nás jsou tyto možnosti obvykle využívány studenty denního studia, v zahraničí je často využívají i studenti ostatních forem, když si uvědomují, že se jedná o zajímavou investici akcelerující jejich hodnotu na trhu práce.
Možná vás napadne otázka „Jsem já ten, kdo splní veškerá kritéria?“. Naše odpověď je docela jednoduchá a má vlastně jen dvě hlavní části.
Tou první je určitá úroveň znalosti cizího jazyka. Znalost, kterou u nás získáváte průběžně a zároveň znalost, kterou určitě uplatníte v mnoha zaměstnáních i po dokončení studia.
Druhou částí je potom zodpovědný přístup a míra osobní odpovědnosti. Nikdo od vás nebude čekat míru znalostí jako u léty ostříleného profesionála. V oblasti osobní odpovědnosti a přístupu ke svěřeným úkolům však žádný rozdíl není. Jedna chyba je ještě obhajitelná, ale opakovaný liknavý přístup je něco, s čím není možné na prestižních zahraničních projektech a školách obstát. Přesto věříme, že by se nemělo jednat o nějakou nadpřirozenou schopnost a je jen na vás, zda jste připraveni obětovat kousek ze svého pohodlí a soukromí ve prospěch osobního rozvoje a další kariéry.
Na závěr mám jedno doporučení – buďte aktivní! Ptejte se nás na možnosti, hledejte cestu, projevte zájem. My, vyučující na Unicorn College, jsme připraveni, máme možnosti i chuť umožnit zajímavé věci, rádi uvítáme vaši aktivitu. A vy? Třeba budete moci svým přátelům říct: CERN? Tak tam jsem už párkrát byl. Spolu s lidmi z Oxfordu tam děláme na společném projektu…
doc. Ing. Václav Vacek, CSc.
14234805888_d38fd684da_o.jpg