ÚVOD / Blog / Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Ondřejem Urbanem

Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Ondřejem Urbanem

Ve středu 20.6. proběhlo vyhlášení Miráž Cupu. Garant soutěže Pavel Bory, který nejen vyhlásil vítěze, ale především připravoval zadání pro studenty, byl velmi spokojen s výbornými výkony soutěžících, zejména těch na prvních místech. Ti mimo věcných cen dostali i nabídku od Davida Kimra na pracovní kontrakt přímo v Unicornu. Marek Beránek, ředitel Unicorn College hodnotil celou akci pozitivně a velmi si váží účasti všech soutěžících. A jak vidí a hodnotí celý Miráž Cup vítěz prvního ročníku, Ondřej Urban?
 Ondro, co Ti Miráž Cup dal?
Co mi to dalo? Mě to hlavně bavilo! Bylo to úžasný. Člověk se doma úplně nedostane k tomu, aby programoval takové věci, protože má víc jiné práce. Hodně jsem se u toho zabavil, ten čas mi strašně rychle utekl. A myslím, že mi to ukázalo, jak řešit některé úlohy, o kterých bych možná sám přemýšlel mnohem déle, kdybych je sám řešil doma, kde by mi o nic nešlo. Ale tam v tom pressu, protože jste o něco soutěžili, ze sebe člověk vymáčknul víc.
Tak tím jsi mi částečně odpověděl na to, co se Ti na Miráž Cupu líbilo. Nebo je něco speciálního, co bys vypíchnul? Například z hlediska organizace, nebo co jsi se tam naučil?
Člověk, když programuje, tak se učí průběžně. Spíš bych řekl, když jsem ty úkoly udělal, tak jsem se na tom i spoustu věci naučil. Protože nikdy předtím jsem takové úkoly neřešil a teď kdybych podobnou úlohu řešil znova, tak bych měl nějaký zaklad v hlavě už uložený. Jinak celá akce byla fajn zorganizovaná, byl super catering. Vážně, je to školní akce a ne žádný business, my nejsme nejlepší programátoři na světě, jsme kluci ze školy a je hrozně hezké, že škola takovou akci zařídí a že existuje člověk, jako je Pavel Bory, který si dá ten čas a práci s tím, aby vymyslel všechny ty úlohy.
Jak bys hodnotil náročnost celé akce?
Abych řekl pravdu, tak poslední úlohu v druhém kole jsem udělal jen díky tomu, že jsem ji opsal z internetu, což byl ale dovolený postup. Čili sehnat algoritmus na internetu a zohýbat ho takovým způsobem, abych se dostal k řešení úlohy bylo povoleno, sám bych to v životě nevymyslel. Tohle je defacto programátorský postup, snažíme se recyklovat věci, které už někdo vymyslel před náma a nevymýšlet je znova od nuly. Takže obtížnost podle mě byla nastavená dobře v tom smyslu, že úlohy vyžadovaly velké zamyšlení nebo i neotřelý přístup, obzvlášť u úloh zaměřených na velká data. Úlohy ale nebyly neřešitelné, ve smyslu, že když člověk neměl nějakou konkrétní znalost, tak že by to neměl šanci vyřešit.
Řekl bys, že jsi sám sebe překvapil?
Jo, hrozně moc. Já jsem tam nešel s tím, že bych to vyhrál, to ani náhodou. Já jsem tam šel prostě s tím, že si vyzkouším zase nějaké programátorské věci, že to bude fajn odpoledne, protože mě to baví. Spíš jsem čekal, že vyhrajou kluci, kteří už mají programátorsky něco za sebou. To, že jsem vyhrál, přikládám taky třeba štěstí v tom, že mi sedly úlohy. Mohlo se stát, že bych některá řešení nevymyslel, protože mě to prostě nenapadne v tu chvíli. Ale mě to všechno napadlo.
Ještě něco bys na závěr rád doplnil?
Byl bych rád, kdyby příště přišlo víc lidí, protože to je prostě fajn akce. Není to nijak stresující, není to nijak psychicky náročný, prostě lidi přijdou, něco si naprogramujou a vlastně všichni dostali nějaké ceny. Prostě za mě samá pozitiva.