ÚVOD / Blog / S Unicorn College do CERNu II.

S Unicorn College do CERNu II.

Jak už víte z předchozího článku, vydali jsme se nedávno na návštěvu CERNu. Nebylo to jen o výletu do krásného Švýcarska a Francie, ale především jsme se také dozvěděli spoustu zajímavého až neuvěřitelného o samotném CERNu. A právě o to se s námi podělil další účastník výletu, student Unicorn College, Jakub Kubaščík.
Po téměř roční přípravě přišel všemi očekávaný den a náš výlet do CERNu začal v neděli ráno odjezdem od budovy naší školy. Již od začátku bylo znát, že máme perfektní kolektiv. Během chvíle mezi studenty a zaměstnanci Unicorn College a Unicorn Systems a.s. roztály ledy a veselá cesta začala. Po patnácti hodinách jsme dorazili konečně na místo, do hotelu F1 (Genève Aéroport Ferney Voltaire), kde jsme měli zajištěné ubytování.
Druhý den ráno, po snídani, jsme vyrazili do uvítacího centra CERNu, kde proběhlo první seznámení s celým komplexem. Ujal se nás pan doktor Daniel Valúch (Ing. Daniel Valúch, PhD.), který se na všem přímo podílel již od raného stádia projektu The Large Hadron Collider (LHC). Znal tak jednotlivé detaily a dokázal nás ve velmi zajímavé a srozumitelné přednášce seznámit s komplexními problémy, které řeší vědci a technici v CERNu. Mimo obecné představení celkového zaměření a vývoje CERNu, mě osobně zaujal počet celkově zapojeného personálu, který čítá nyní okolo 17 tisíc lidí, z toho 2 600 zaměstnanců CERNu. Ostatní jsou zapojeni na různých více než 25 aktivních experimentech.
Dozvěděli jsme se spousty dalších zajímavostí a jistě jich pár stojí za zmínku. CERN má největší a nejčistší vakuum na světě a největší nejchladnější místo čítající 1,8 Kelvin (-271,35°C). V LHC se dosáhne napětí až 7 TV (7 000 000 000 000 Voltů), které urychluje protonový řetěz. Pár z nás se mohlo podívat přímo do řídícího centra, vcelku velmi klidné místo, kde opravdu důkladně kontrolují a monitorují i sebemenší detaily. Překvapivé je, že LHC v ideálním provozu řídí pouze dva lidé.
Když jsme se dále přesunuli do testovacího centra, kde prochází jednotlivé součástky zatěžkávacími cykly, teprve tam jsem si uvědomil celkové měřítko LHC - museli jsme se totiž přesunout autobusem. Ono se to lehce řekne, že LHC má obvod 27 km, ale být přímo tam, sledovat, jak je vše poměrně daleko, utvořilo vcelku dech beroucí perspektivu celého zařízení.
V testovacím centru jsme rozebrali a pochopili, jak vlastně fungují urychlovače. Fakt, že právě CERN vynalezl supravodiče a způsob jejich masové výroby, je dost opomíjen. Bylo zajímavé sledovat postup technologie na součástkách z jiné doby a bylo úžasné poslouchat pana doktora Valúcha, který přímo přetékal vědomostmi.
Při představě několika milionů pokusů je jasné, že je potřeba mít velmi výkonné výpočetní centrum. Právě tam jsme zamířili a opět měřítko, ve kterém se zde pohybují, je mimo reálné vnímání člověka. I přes několik úrovní redukcí šumu a nepotřebných dat, nepřetržitě generují desítky GiB/s dat, které musí neustále zpracovávat a ukládat na magnetické pásky.
Výpočetní centrum je rozděleno na dvě části, jedno je v CERNu a druhé v Budapešti. Ale ani toto by nestačilo požadavkům vědců, kteří potřebují své experimenty co nejrychleji zpracovat. Je proto vytvořená heterogenní síť, která se skládá z různých týmu, které mají vlastní systém a způsob práce s daty. V době naší návštěvy bylo aktivních téměř 800 tisíc jader v rámci tohoto propojeného kolosu. Na závěr mě uvedl v úžas fakt, že aktuálně mají úložiště, které dokáže pojmout až 150 PB dat!
Celá prohlídka CERNu, byla ukázkou špičkové technologie a skvělých vědců a vědkyň, kteří hledají za hranicí našich současných znalostí. Všichni jsme byli velmi nadšení a někteří ani nečekali, že CERN může být takto „cool“. Den jsme zakončili volným programem - nakupováním, procházením se krásnou Ženevou nebo párty s kamarády.
Třetí den, den návratu, jsme se vydali na vyhlídku Col du Pillon Glacier 3000. Švýcarsko má vskutku krásnou krajinu, živou a čistou přírodu (více v článku S Unicorn College do CERNu I.). Byl to opravdu povedený výlet. CERN byl velmi zajímavý, měli jsme ideální počasí, skvělý kolektiv, super učitele a slečny ze studijního oddělení.
Chtěl bych tímto poděkovat panu doktoru Václavu Vackovi za pomoc s organizováním výletu, dále bych chtěl poděkovat za všechny účastníky výletu Vladimíru Kovářovi, který zprostředkoval a uhradil autobus Red Monster a dva profesionální řidiče, kteří odvedli skvělý výkon a bezpečně nás přivezli tam a zpět.
Už teď se těším na další výlet s Unicorn College!
Jakub Kubaščík,
student Unicorn College