ÚVOD / Blog / Jan Bárta - spolupracuji na projektu pro CERN

Jan Bárta - spolupracuji na projektu pro CERN

Student Jan Bárta je jedním z našich studentů, který se zapojil do dlouhodobého a prestižního projektu tvorby produkční databáze CERN. Protože na tomto projektu už nějaký čas pracuje, položili jsme mu několik otázek.
Honzo, co přesně na projektu děláte?
V současnosti pracuji nejvíce na projektu produkční databáze pro CERN pod vedením ředitele Unicorn College - Marka Beránka. Na tomto projektu pracuji jako uuApp Developer - to znamená, že programuji ve vnitrofiremním Unicorn frameworku UU5 (hlavně technologie React a JS).
Jak pokračují práce na projektu?
Myslím, že dobře. Za poslední asi 4 měsíce, co na tomto projektu pracuji jsme toho vyřešili už poměrně mnoho, ale je před námi ještě dlouhá cesta. Databáze je poměrně složitá. Rozsáhlá provázanost mezi jednotlivými záznamy, názvosloví a pochopení toho, co vlastně reprezentuje daná vlastnost nebo objekt mi stále ještě dělá problémy a pořád úplně všemu nerozumím. Naštěstí se mi pan Beránek vždy snaží vše vysvětlit a za to jsem mu velmi vděčný.
Dává Vám tato práce něco?
Tato práce mi toho dává neuvěřitelně moc. V prvé řadě samozřejmě zkušenosti a praxi v daném oboru. Ale to není vše! Mnoho lidí nemá příležitost v mém věku pracovat na takovém prestižním projektu jako je tento projekt pro CERN a hlavně mít vždy po ruce někoho, kdo vám dokáže poradit a vyjít vstříc - a to je asi to nejcennější. Samozřejmě nějaké to finanční ohodnocení je pro lidi v mém věku také jistou motivací.
Baví Vás práce na tomto projektu?
Ano, tato práce mě velmi baví. Líbí se mi, že můžu pomáhat vytvářet něco, s čím budou pracovat bez pochyby jedni z nejchytřejších lidí z celého světa. Zároveň jsem rád tvůrčím člověkem a jako front-end developer si můžu hrát s různými grafickými prvky, zamýšlet se nad optimalizací a UX designem. Také mě baví učit se nové věci a mohu s klidem říct, že mám toho ještě spoustu, co se mohu naučit. I samotné učení je pro mě motivací.
Je to někdy obtížné?
Neřekl bych, že obtížné, ale samozřejmě občas není vše jednoduché a nejde podle plánu. Vzhledem k tomu, že stále studuji denní formu studia, není to občas úplně jednoduché zkoordinovat práci, školu a osobní zájmy. Ale řídím se tím, že pokud člověk chce něčeho dosáhnout, tak si za tím musí jít. Zatím se mi to, pokud to tak mohu říct "daří" :)
Překvapilo Vás něco?
Rozhodně pozitivní přístup a příjemná atmosféra v pracovním prostředí a vůbec samotná možnost spolupracovat na projektu pro CERN.
Jan Bárta,
student Unicorn College