ÚVOD / Blog / 3D tisk – hračka nebo užitečný nástroj?

3D tisk – hračka nebo užitečný nástroj?

Představte si den, kdy se probudíte, napadne vás myšlenka na něco nového. Sednete k počítači, chvilku budete modelovat a za další si vytisknete prototyp dané věci na své osobní 3D tiskárně. Budoucnost blízká nebo vzdálená? A je to vlastně vůbec tak snadné?
I když je Česká republika díky Josefu Průšovi a jeho firmě Prusa Research světovou velmocí v oblasti cenově dostupných 3D tiskáren, tak úplně jednoduché to nebude. 3D tiskárnu sice dnes už může mít doma skoro každý, ale vytisknout víc než základní tvary nebo modely stažené z internetu, to už chce trochu trpělivosti, umu a potřebných znalostí.
Přesto je tato metoda pro výrobu prototypů prakticky nepřekonatelná, a i při tvorbě SW aplikací nakonec použijete nějaká vstupní čidla nebo senzory, které zase umístíte do „krabičky“ zařadili jsme mezi volitelné předměty i 3D tisk, kde využíváme špičkovou tiskárnu Prusa i3 MK2.
Na pár zajímavostí k předmětu jsme se zeptali vyučujícího Tomáše Jukina:
Tomáši, co všechno se studenti v rámci tohoto předmětu naučí?
V tomto předmětu se seznámíte s problematikou 3D tisku. Jak se související teorií (co je to 3D tisk, jaké existují technologie pro 3D tisk, jak funguje 3D tisk pomocí metody FFF (Fused Filament Fabrication), jaké existují materiály pro 3D tisk pomocí FFF, jaké jsou jejich vlastnosti a rozdíly mezi nimi, z čeho se skládá 3D tiskárna a jak funguje, apod.), tak i s praktickou stránkou 3D tisku - jako semestrální práci se naučíte a vyzkoušíte si 3D tisk metodou FFF z materiálu PLA na školní (nebo vaší vlastní) 3D tiskárně.
Je předmět určen jen pro studenty denního studia?
Ne, předmět je tu pro studenty denního i kombinovaného studia.
Co vám přijde na předmětu nejzajímavější?
Hodně se mi líbí, že 3D tisk reálně propojuje více předmětů. A tak to, co zde učíme a následně tvoříme není vůbec samoúčelné. V rámci semestrální práce studenti připravují například modely tlačítek pro projekt My Home.
Příjemné je i to, že účast na předmětu nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti nebo specifické znalosti z programování, ani z problematiky 3D tisku. Stačí běžný notebook, který má u nás každý student.
A sáhnou si tedy studenti i na praktické použití tiskárny nebo jde spíš o teorii?
Rozhodně. Výuka probíhá formou seminářů. Jen úvodní část je výkladová a vzápětí následuje část interaktivní (3D tisk).
Tomáši, děkujeme a přejeme ať tento předmět osloví co nejvíce studentů i v budoucnosti!
Obrázky byly převzaty ze stránek www.prusa3d.cz