ÚVOD / Blog / Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Davidem Dostalem

Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Davidem Dostalem

Ve středu 20.06. 2018 proběhlo vyhlášení třetího ročníku Miráž Cupu. Garantem soutěže byl opět Pavel Bory, který nejen vyhlásil vítěze, ale především připravoval zadání pro studenty. Tomáš Kroček, vedoucí Katedry informačních technologií hodnotil celou akci pozitivně a velmi si váží účasti i úrovně zapojení všech soutěžících. A jak vidí a hodnotí celý Miráž Cup vítěz třetího ročníku, David Dostal?
Davide, co Ti Miráž Cup dal?
Hlavně jsem si Miráž Cup moc užil. Programovat samo o sobě je fajn, ale když si člověk může na odpoledne sednout s kamarády a řešit zajímavé a občas i vtipné úlohy, tak je to ještě něco úplně jiného. Také je pak skvělé po skončení s ostatními diskutovat, jak kdo na úlohu šel, s jakými se setkal problémy. Soutěž pro mě rovněž byla příjemným zpestřením a odpočinkem mezi přípravou na zkoušky.
Co se Ti na Miráž Cupu líbilo, nebo co tě překvapilo a co jsi se naučil nového?
Na Miráž Cupu se mi líbí, že není o tom porazit všechny ostatní a být pořád ve stresu, ale že je pro všechny, kteří přijdou a rádi si vyřeší nějaké úlohy. A ceny jsou ještě takovou třešničkou na dortu. Programování se člověk nejlépe učí praxí a něco mi soutěž určitě dala. Zkusil jsem si programovat pod časovým tlakem, kdy nezáleží tolik na tom, jestli je kód kdovíjak elegantní, ale hlavně na tom, že funguje. Nejvíce jsem se ale naučil díky minulé soutěži, která mě pobídla například k tomu naučit se a pochopit některé grafové algoritmy.
Jak bys hodnotil náročnost celé akce?
Přijde mi, že tentokrát jsme měli v obou kolech velmi dobrý mix úloh. Některé byly jednodušší, jiné vyžadovaly zajímavý nápad nebo optimalizaci, u jiných zase bylo možné na úlohu napasovat obecně známý algoritmus. Takže mě úlohy nikdy příliš neunavily, protože každá byla jiná. Obecně můžu říci, že své si na soutěži najde jak poměrný začátečník, tak i člověk, který už nějakou dobu programuje.
Řekl bys, že jsi sám sebe překvapil?
Očekával jsem, že nebudu mít úplně problém něco naprogramovat. Ale nečekal jsem, že stihnu vyřešit všechny úlohy. Z minulého běhu soutěže jsem měl zkušenost, že mým největším problémem je nedostatek času, takže v tomto ohledu jsem byl příjemně překvapen.
Je ještě něco, co bys rád na závěr doplnil?
Určitě chci moc poděkovat všem, kteří soutěž připravili, zejména Pavlovi Borymu, který pro nás celou soutěž organizoval, vymýšlel úlohy a již v průběhu nám je rovnou opravoval.
Taky chci povzbudit všechny studenty, aby přišli na příští soutěž, rozhodně to stojí za to. Procvičíte si své programátorské myšlení, chuťové buňky uspokojíte u připraveného občerstvení, pobavíte se s ostatními. Úlohu si najde každý a třeba ještě navíc získáte nějaké ceny. Budu se těšit!