ÚVOD / Blog / 3D tiskárna v pojetí našich studentů

3D tiskárna v pojetí našich studentů

Ahoj, jmenuji se Ondřej Štarha a na Unicorn College jsem studentem oboru Informační technologie. Workshop, kterého jsem se 20. 8. zúčastnil společně s mými dvěma spolužáky, nám umožnil sestavit si nejnovější model 3D tiskárny z dílny jednoho z předních výrobců 3D tiskáren - Josefa Průši - a to konkrétně tiskárnu Prusa MK3.
Já osobně jsem se s 3D tiskem poprvé setkal v minulém semestru v předmětu 3D tisk, kde jsme se naučili v podstatě základy. Z čeho se tiskárny skládají, jak fungují, jaké vlastnosti mají tiskové struny (filamenty) nebo i samotné 3D modelování v programu OpenSCAD.
Tak moc mě tento předmět bavil, že jsem si koupil a následně postupně upgradoval vlastní tiskárnu z “třetího světa”, konkrétně tiskárnu Anet A8. Na workshop jsem už tedy s nějakou zkušeností stavby šel.
Samotná stavba probíhala skvěle. Návod byl velmi podrobný a srozumitelný. Práce nám šla pěkně od ruky, aniž bychom nějak chvátali. V jeden moment se však moje zkušenost ukázala i negativně. Příkladem byla instalace dvou řemenů tiskárny. Ty jsou na MK3 dva a každý je jiné velikosti. Ze zvyku z čínské tiskárny, kde jsou věci tipu přebývající nebo chybějící součástky běžné, jsem řemen prostě zkrátil. Návod k tiskárně samozřejmě obsahoval varování, ale sebejistota byla veliká a zdržení bylo na světě.
Naštěstí se firma Prusa nachází v Praze a jejich zákaznický servis funguje velmi dobře. Už za pár hodin jsme měli nový řemen a pokračovali jsme ve vynechaných krocích až do samotného konce - kalibrace. Ta probíhá u této nové tiskárny zcela automaticky a prakticky bez našeho zásahu.
Workshopu jsem se zúčastnil hlavně ze zvědavosti a v neposlední řadě z velkého nadšení pro tuto věc. Porovnal jsem, jak veliký rozdíl je mezi stavbou MK3 a čínskou Anet A8. Celkově to byl velmi příjemně strávený den.
Také jsem přijal funkci správce tiskárny. Mou náplní práce bude ulehčení práce vyučujícímu předmětu 3D tisk a výpomoc na různých školních akcích. Myslím, že už v tuto chvíli jsem schopen o 3D tisku říct něco ze své zkušenosti.
Ondřej Štarha,
student