ÚVOD / Blog / IoT Summer Camp – Rozhovor s účastníkem Davidem Rudolfem

IoT Summer Camp – Rozhovor s účastníkem Davidem Rudolfem

David Rudolf, který je studentem střední školy, se zúčastnil IoT Summer Campu. V rámci této akce dostal David příležitost vyzkoušet si, pod vedením katedry IT, vývoj aplikací pro slavné Microsoft HoloLens brýle. Díky tomu se naučil novým programovacím jazykům a získal možnost podívat se do spřáteleného VR studia. Přečtěte si o Davidovi a jeho dojmech z Campu!
Davide, povězte nám, na čem jste pracoval?
Během IoT Summer Campu jsem pracoval na projektu MS HoloLens AR Development. Má práce spočívala v tom, že jsem se učil od úplných začátků, jak programovat aplikace právě pro Microsoft HoloLens. Během měsíce, kdy jsem byl do projektu zapojený, jsem se zabýval několika novými dovednostmi - od programování v C# přes používání Unity až po modelování v Blenderu. Díky všem těmto novým znalostem jsem poté mohl přímo v brýlích HoloLens otestovat, jestli a jak dobře aplikace, které jsem vytvářel, fungují.
Jak se Vám dařilo, bavilo Vás to?
Upřímně jsem měl zpočátku velký strach, zda mi programování HoloLens půjde. V Javě a Pythonu jsem byl totiž pouhý začátečník, s programováním virtuální či smíšené reality jsem se nikdy předtím nesetkal. Nicméně pomocí dobře zpracovaných tutoriálů od Microsoftu jsem se začal ve vývoji aplikací cítit čím dál tím lépe. I proto, že jsem se v projektu zlepšoval, mě to velmi bavilo. Největší radost jsem samozřejmě měl, když jsem mohl vlastníma očima vidět fungující aplikace, které prošly mýma rukama. Pravdou je, že ne každý test aplikace byl úspěšný, nicméně od toho tu byli mentoři, kteří mi vždy v nesnázích poradili a uvedli mě na správnou cestu.
Myslíte, že to pro Vás mělo nějaký přínos?
Řekl bych, že toto byla zatím jedna z mých nejužitečnějších volnočasových aktivit. Během tohoto projektu jsem si nejen vyzkoušel mnoho nového, ale především jsem se naučil, jak smíšená realita funguje a získal jsem cenné zkušenosti s jejím programováním. Největší přínos byl ovšem v tom, že jsem si mohl ověřit, zda je pro mne správná volba vydat se cestou programátora, popřípadě se zapojit do víru smíšené reality.
Jak hodnotíte spolupráci s mentory?
Spolupráce s mentory z Unicorn College byla výborná. Během celého měsíce ke mně byli velmi vstřícní a se vším mi byli nápomocni. Pravidelné schůzky o mém progresu mi vždy pomohly, abych neustále pokračoval ve správném směru. Také se mi líbilo, že se v tomto oboru vyznají, což mě inspirovalo do budoucnosti.
Doporučil byste Camp ostatním?
IoT Summer Camp bych doporučil všem, co se zajímají o moderní technologie, nehledě na to, jak jsou v jakémkoliv oboru zdatní. Je to úžasná možnost si vyzkoušet něco nového nebo zdokonalit své dosavadní dovednosti. Zároveň je projekt velmi benevolentní a je možné si například uzpůsobit časovou dotaci podle možností či preferencí účastníka. Tento projekt dá člověku cenné zkušenosti a je dokonce možné, že mu ukáže novou cestu do budoucnosti.
A jak hodnotí práci jeden z jeho mentorů, Tomáš Kroček?
David k nám přišel se základními znalostmi programování. I když je pro vývoj AR/VR znalost programování nezbytná, tak to neznamená, že takový člověk nemá šanci. Právě naopak, David dokázal, že kde je vůle, tam je cesta. A pokud člověk investuje svůj volný čas do sebe a svého rozvoje, je to to nejlepší rozhodnutí. David docházel každý pracovní den na 4 hodiny po dobu 1 měsíce. Udělal opravdu obrovský kus práce. Seznámil se základy vývoje v AR/VR a naučil se základy jazyka C# a .NET. Dále si David osvojil práci v nástroji Blender, který se používá pro tvorbu 3D modelů. A také umí používat herní engine Unity. Ještě máme s Davidem před sebou jednu exkurzi ve spřáteleném VR studiu, kde se podíváme velmi podrobně na profesionální vývoj AR/VR. Ale o tom bude příští článek