ÚVOD / Blog / Lisa-Marie A. Müller: Co mě přivedlo k double degree

Lisa-Marie A. Müller: Co mě přivedlo k double degree

Lisa-Marie A. Müller byla první studentkou která se zúčastnila programu double-degree uzavřeným mezi Unicorn College a FH-Würzburg. Tento program ji umožnil, vedle bakalářského titulu z domovské univerzity, získat ještě bakalářský titul z Unicorn College. Proč se Lisa rozhodla jet v programu double-degree právě na Unicorn College a jaký pro ni byl rok strávený v Praze se dočtete v následujících řádcích.
Krásný den všem,
ráda bych vám odvyprávěla krátký příběh o svém pobytu na Unicorn College. Abych vysvětlila, proč jsem se rozhodla vyrazit do Prahy a studovat vysokou školu s tak poutavým jménem, musím se poněkud vrátit v čase. Během střední školy ve Vídni jsem jeden semestr studovala v USA a jakmile jsem odmaturovala, rozhodla jsem se strávit rok dobrovolnickou prací v Bolívii.
Vždycky jsem chtěla poznávat daleké země, prozkoumávat jejich kulturu odlišnou od té své a cestovat po světě. Tohle zřejmě může tvrdit prakticky každá mladá žena v mém věku. Tak proč jsem se pak přestěhovala do Prahy, která mimochodem leží ve skutečnosti blíž, než některá města v mé vlastní zemi? Jednoduché rozhodnutí.
Během roku, kdy jsem si od studia dávala pauzu, jsem v Jižní Americe pracovala jako učitelka. Tam jsem také začala oceňovat vzdělávací systém, kterým jsem po tolik let v Evropě procházela, aniž by mi došlo, jakou výsadu mám. Nechci tvrdit, že v jiných zemích není vzdělávací systém dost dobrý, ale uvědomila jsem si, že bych měla být vděčná za studijní možnosti, které se mi otevírají blízko domova, a že si mohu vybrat prakticky jakoukoli cestu, kterou si zamanu. Přístup ke vzdělání je privilegium a mít přístup k vynikajícímu vzdělání je něco, co si ani nezasloužím. Když už tu však taková možnost je, pevně se jí chopím, budu si jí vážit a vytěžím z ní maximum!
Když jsem byla zapsaná do prvního ročníku bakalářského studia v programu Mezinárodního managementu ve Würzburgu v Německu, měla jsem se rozhodnout, kde chci strávit svůj rok na zahraničním pobytu. Rozhodování nebylo složité, protože jsem chtěla dosáhnout na double degree, které poskytují tři partnerské vysoké školy v Evropě. Dvě z nich jsou ve Finsku a jedna s bezvadným názvem v Praze. Ta v Česku mě zaujala víc, a tak jsem si řekla, že bych se měla dozvědět něco víc o sousední zemi. Zanedlouho už jsem obývala krásný byt se dvěma Čechy, vyznávajícími ironii a černý humor. Dokonalé!
Studium na Unicorn College jsem si opravdu užila. Ani to nevypadalo jako studium vysoké školy, spíš jako práce ve firmě. Otevřelo se mi velmi přátelské prostředí, kde se každý zná jménem a každého zajímá ten nejlepší možný výsledek vycházející ze spolupráce mezi týmem učitelů a studentů. Výuka se odehrávala v malých pracovních skupinách od dvou do sedmi lidí. K dispozici byl zdarma kávovar, za jaký by se nestyděla žádná firma.
Dva semestry jsem studovala ekonomii a management, ale přitom jsem mohla docházet na tolik IT předmětů, na kolik jsem chtěla. To byla další skvělá příležitost, protože technologické dovednosti budou v budoucnu velmi žádané a určitě se vyplatí projít si kurzy programování a dozvědět se něco o bezpečnosti a ochraně dat. Navíc přednášející jsou vysoce kompetentní a zřídkakdy se stalo, že bych chtěla vynechat přednášku.
Předměty nebyly jednoduché a především čeština byla opravdová výzva. Ale vyučující mne i mé kolegy celou dobu podporovali a předali nám spoustu dovedností, za které jsem teď opravdu vděčná. Mimo to Praha je krásné město, které si každý student zamiluje. Spoustu odpolední a víkendů jsem strávila v galeriích, muzeích, kavárnách, parcích, sportem a také tím, že jsem si po večerech občas pochutnala na českém pivu. V Praze se opravdu nudit nebudete!
Nejpřínosnější na mém pobytu v České republice ale nebyly ani ty báječné zážitky na Unicorn College, ani krásy města Prahy. Může to znít jako klišé, ale nejlepší na tom všem byli přátelé, které jsem si tu našla: lidé se skvělým smyslem pro humor, jaké člověk jinde nenajde.
Lisa-Marie A. Müller,
studentka