ÚVOD / Blog / Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Radkem Rousem

Miráž Cup - Rozhovor s vítězem Radkem Rousem

V prosinci 2018 proběhl čtvrtý souboj programátorů Miráž Cup! V průběhu 2 dnů studenti Unicorn College vzájemně poměřili své programátorské dovednosti při řešení složitých programátorských úloh. Jak vidí čtvrtý Miráž Cup jeho vítěz Radek Rous?
Radku, co ti Miráž Cup dal?
Miráž Cup byl pro mě příjemně stráveným časem s kamarády. Jelikož jsem soutěživý člověk a programování je mé hobby, tak akce jako je Miráž Cup je pro mě hezkým zpestřením školního roku, zábavou a zároveň šancí vyhrát i velmi atraktivní ceny. A kromě samotného odpoledního programování je perfektním spojením příjemného s užitečným posedět večer po soutěži s ostatními a probrat s nimi, jak kterou úlohu řešili.
Co se ti na Miráž Cupu líbilo nebo co tě překvapilo a naučil ses něco nového?
Programování je hlavně o praxi, je to něco, co se člověk nemůže naučit pouze z přednášek. A soutěž jako je Miráž Cup je pro to naprosto ideální příležitost. Člověk není ve stresu z toho, co když se mu něco nepovede, naopak má možnost si vyzkoušet řešení úlohy v praxi ještě navíc s možností vyhrát pěkné ceny. Pro mě konkrétně to pak znamenalo vyzkoušet si použití různých algoritmů, o kterých jsem do té doby jen četl, na konkrétním problému.
Líbila se mi i novinka v podobě sladkých odměn v průběhu soutěže za vyřešení jednotlivých úloh.
Jak bys zhodnotil náročnost celé akce?
Úlohy jsou vždy odstupňované tak, že opravdu každý dokáže některou z úloh zvládnout i bez několikaleté programátorské praxe. A naopak i náročnější si přijdou na své, protože nejtěžší z úloh bývají opravdovou výzvou a možností vyzkoušet si aplikovat některé z algoritmů např. pro řešení grafů.
Řekl bys, že jsi sám sebe překvapil?
Jelikož jsem se účastnil i předchozích běhů soutěže, věděl jsem, že nebudu sám, kdo se bude snažit zvítězit a že to nebude jednoduché. Nejdůležitější moment byl několik minut před koncem prvního kola, kdy mě napadlo řešení nejsložitější úlohy a těsně před koncem časového limitu se mi úlohu podařilo vyřešit, v tu chvíli jsem sám sebe skutečně překvapil. Jsem rád, že se mi tentokrát povedlo zvítězit i v konkurenci minulých vítězů a ostatních účastníků.
Je ještě něco, co bys rád doplnil?
Chtěl bych poděkovat Pavlu Borymu za celou přípravu i organizaci soutěže, jsem moc rád, že se taková akce pravidelně na naší škole koná. A rád bych vzkázal každému, kdo váhá, jestli se zúčastnit – určitě přijď, za zkoušku nic nedáš a je to perfektní zkušenost! Já se budu těšit na příští běh.