ÚVOD / Blog / S kým se potkáváte na Unicorn College – Jaroslav Janda

S kým se potkáváte na Unicorn College – Jaroslav Janda

Jaké to je studovat na Unicorn College a do toho pomáhat s prací na zajímavých projektech školy? A jaké možnosti studium a práce pro Unicorn College nabízí? To vše nám prozradil v nedávném rozhovoru student Unicorn College, Jaroslav Janda!
Představte se nám, prosím, kdo jste?
Jmenuji se Jaroslav Janda, jsem studentem Unicorn College. Ve svém volném čase se snažím co nejvíce věnovat rodině, přátelům, učit se nové věci, ale také se snažím normálně žít a dělat věci, co mě baví. Mimo jiné pomáhám škole v rámci různých projektů zhruba rok.
Jak dlouho již studujete na Unicorn College a jaké byly vaše začátky?
Proč jsem si zvolil Unicorn College?
Na Unicorn College jsem nyní ve druhém ročníku. Studuji management ICT projektů. Tento obor jsem si zvolil, protože v budoucnu plánuji zastávat nějakou řídící pozici, či založení vlastní firmy. Zde se nabízí otázka, proč zrovna Unicorn College. Unicorn College mě zaujala právě tímto propojením IT a managementu s ekonomií. Nikdy jsem nechtěl být vyloženě „ajťák“, ale zároveň se mi líbí nové technologie, jejich možnosti a moderní design. Na druhou stranu mě láká byznys, řízení lidí, vlastní zodpovědnost a přijde mi, že na to mám talent, tudíž tato škola s tímto oborem pro mě byla jasná volba.
Ještě je tu jedna klíčová myšlenka / věc, díky které jsem se rozhodl, že chci studovat tuto školu. Tou myšlenkou je, že technologie udávají směr a s nejvyšší pravděpodobností dále budou, jsou v nich velké peníze a bez nich to prostě nejde. Zároveň do nějakého roku 20XX s nejvyšší pravděpodobností ovládnou technologie, jak veškerou výrobu, tak i naše domácnosti, a to v takovém rozsahu, že kdo bude tvořit tyto technologie, umět s nimi manipulovat a prodávat je, bude na pomyslné špičce ledovce budoucího světa a nemůže se mít špatně.
Začátky na Unicorn College?
Začátky byly celkem v pohodě. Sice to byla změna oproti střední, ale když je člověk motivovaný a pilný, tak není nikde problém. Nastoupil jsem z gymplu s nulovými znalostmi programování, trochu jsem se toho bál, zda to zvládnu, ale škola poskytuje velmi dobré materiály a úlohy na procvičovaní, a tak jsem to zvládl bez problému. Celým předmětem nás provázel super učitel, který se nám snažil se vším pomoci a vše řádně vysvětlil – Pavel Bory.
Jak jste se dostal k práci pro Unicorn College a jaká je vaše pracovní náplň?
Do dnešního dne jsem pro školu dělal na 4 projektech. První bylo přepisování materiálů do elektronických multiplatformních knih, kterým se tu říká uuBooks. Po čase jsem však došel k závěru, že bych si chtěl troufnout na složitější projekty. Tak jsem napsal řediteli, Marku Beránkovi, zda škola aktuálně nenabízí práci na nějakém dalším projektu. Pan ředitel mi nabídl různé možnosti, nakonec jsem zvolil projekt, na kterém se naučím nejvíce a co bude mě bavit.
Jako první jsem spolupracoval na SmartTV, která nyní běží na recepci, sbírá data třetích stran prostřednictvím API, jakou jsou svátky, předpověď počasí atd. Na tomto projektu jsem se seznámil s NodeJS a Reactem (rozšířený o Unicorn technologii). Po dokončení SmartTV jsem začal dělat na aplikaci pro správu IoT zařízení a také na novém webu, který by měl mít launch už tento rok.
Jak hodnotíte svoji práci? Co vás na ní baví?
Na práci se mi líbí, že se učím pořád něco nového, dělám smysluplné projekty, a to mě naplňuje. Dále se mi líbí, že to není stereotypní práce a vždy se naskytne nějaký problém, který to vše zpestří, a to je prostě super. Škola nám zároveň nabízí řadu dalších projektů jako je například CERN, na kterém usilovně pracuje například Honza Bárta či Jaromír Tomšů. Celkově se mi na škole a na práci líbí fajn kolektiv a to, že se mohu s jakýmkoliv dotazem či problémem na někoho obrátit a vždy se vše vyřeší.
Jaká je vaše osobní mise na Unicorn College a kam se bude vaše práce a studium ubírat dál?
Můj aktuální cíl je školu dodělat, zároveň se chci podílet na dalších zajímavých projektech v rámci naší školy a snažit se vytěžit ze školy co nejvíce znalostí. Protože dostat ze školy co nejvíce znalostí je to, proč na jakoukoliv školu chcete jít! Co bych chtěl na škole vyzdvihnout je to, že mě to to baví. Ať jsou to předměty, tak lidi, kteří na školu chodí. Protože lidé jsou nakonec to, co Vám bude studium buď usnadňovat a díky čemu vás to bude i bavit a motivovat, nebo kvůli čemu budete znuděný a bez energie. A tady jsou super lidi!
Největší novinka, která se mi nyní přihodila je, že jsem byl cca před týdnem vybrán do STRV na intenzivní kurz vývoje na iOS. Můj další cíl je tedy naučit se velmi dobře programovat na iOS, protože v tom vidím velký smysl a finanční ohodnocení. Po škole si plánuji dokončit ještě magisterské studium a poté, jak už jsem psal, nastoupit do nějaké řídící pozice, či založit vlastní firmu.