ÚVOD / Blog / Semestr na Erasmu – nejlepší semestr života?

Semestr na Erasmu – nejlepší semestr života?

Stručně řečeno? Ano.
Dlouhá verze? Kdy jindy bude čas odjet na půl roku a neohlížet se za tím, co zůstalo doma – práce, škola? Unicorn College je přeci jen malá škola, a tak tu všechno může fungovat trochu jinak než na velkých univerzitách. Na Erasmus jsem odjel studovat něco trochu jiného, než studuji na Unicorn College, ale přesto jsem dostal od studijního plnou podporu, náhradní termíny zkoušek, všechny rady atd. A to mi dalo prostor zažít nejlepší semestr života. Tohle je můj příběh, nicméně úplně jednoduše můžete zažít ten vlastní, podmínky jsou na to více než dobré.
Jako hostitelskou školu jsem si vybral Business Academy Aarhus, ve druhém největším dánském městě. O škole, o městě ani o zemi jsem si dopředu nic nezjišťoval, všechno jsem si nechal jako překvapení, tudíž můj Erasmus bylo velké dobrodružství už od příletu na letiště, kdy jsem nevěděl kde jsem, jak se dostanu do města a jak na kolej.
Na Erasmu je nejlepší to, že jsou tam desítky lidí se stejným osudem jako vy – jsou tam sami, jsou tam noví a potřebují si najít přátelé, takže seznámit se není vůbec těžké. Pokud budete mít štěstí na školu, tak uspořádá i nějakou tu seznamovací akci. My jsme například absolvovali oblíbenou dánskou aktivitu – odjet na opuštěný ostrov, tam grilovat, pít a bavit se a pak přespat pod širým nebem.
Říká se, že Erasmus je jedna velká party. No, ne vždycky tomu tak nutně musí být, ale za Erasmus v Dánsku to mohu potvrdit. Školní požadavky jsou tam na mnohem nižší úrovni než v Česku, takže není potřeba škole věnovat moc času a učit se. O to víc času zbývá na to ostatní. My jsme například s partou přátel procestovali úplně celé Dánsko a na týden jsme odletěli na úplný sever Norska pozorovat polární záři (plot twist – byli jsme tam o dva týdny dříve, než je normálně možné ji vidět, takže z toho nic nebylo …).
Takových zážitků, historek a vzpomínek mám nepřeberné množství. A o tom Erasmus je, poznat něco nového. Každý, kdo nejede, přichází opravdu o hodně, za sebe bych to doporučil všem, které tu nic nedrží a je pro ně jen trochu možné odjet. Sám už se těším na magisterské studium, až odjedu na další semestr.
Lukáš Holeczy,
student Unicorn College