ÚVOD / Novinky / #UCLday se velmi vydařil

#UCLday se velmi vydařil 

#UCLday je již tradiční půldenní akce, kterou pořádá Unicorn College pro studenty středních a vysokých škol, jejich rodiče, přátele a v neposlední řadě i pro zájemce z řad široké veřejnosti. Nejde o klasickou konferenci pouze s přednáškami, i když ani o ně nejsou návštěvníci na akci ochuzeni. Ve čtvrtek 11. února tak zajímavé řečníky doplnily interaktivní laby zaměřené na praktické využití nejnovějších technologií a také nejrůznější ukázky gadgetů a robotů. Návštěvníci si tak mohli na vlastní oči prohlédnout, jak bude fungovat svět budoucnosti s využitím fenoménu Internet of Things nebo Open Hardware.

Roboti i virtuální realita

Jedním z nejobleženějších „stanovišť“ byla ukázka Chytré domácnosti od WeMo Belkin. Ta zahrnovala domácí spotřebiče, které je možné ovládat prostřednictvím tweetů se specifickými hashtagy. Návštěvníci se tak přenesli do doby, kdy jim bude stačit poslat tweet z tramvajové zastávky a než dojdou domů, kávovar jim připraví voňavé espresso. Nechyběly ani vychytávky, které je možné ovládat pomocí iPadů – mini drony Parrot MiniDrone Rolling Spider, Ozoboti, kteří se pohybují a tančí podle nakreslených čar a světelných signálů, roboti Lego Mindstorm, jež dokáží složit Rubikovu kostku, nebo Oculus Rift – brýle pro virtuální realitu, které vás přenesou na horskou dráhu nebo africké safari. A také BB-8, droid z Hvězdných válek, který v progresivních domácnostech začíná nahrazovat morčata, křečky, fretky nebo zakrslé králíky.
„Veškeré technologie a gadgety, které si návštěvníci mohou během #UCLday vyzkoušet, nejsou jen samoúčelnými hračkami. Jejich prostřednictvím i skrze interaktivní laby chceme ukázat, s jakými formami výuky se mohou zájemci setkat v rámci volitelných předmětů, odborných projektů a semestrálních či bakalářských prací, pokud se rozhodnou studovat na naší škole. Během celého dne se také mohou dozvědět informace o škole a setkat se s odborníky, kteří na ní působí,“ přibližuje ředitel Unicorn College Marek Beránek význam akce pro ty, kteří se rozhodují o svém budoucím vysokoškolském studiu.

Přednášky a laby vedla více než desítka specialistů

Během intenzivních dvacetiminutových přednášek si měli návštěvníci #UCLday možnost poslechnout více než desítku specialistů z řady oborů, kteří přišli se zkušenostmi z předních tuzemských společností. Mezi nimi se objevili zakladatelé vývojářské firmy Juicimo a vyučující na Unicorn College Jana Moudrá a Tomáš Jukin, kteří hovořili o výhodách, nevýhodách i možnostech mobilních operačních systémů Android a iOS. Tomáš Jindříšek a Martin Paur z digitální agentury DARK SIDE vedli přednášku na téma nejmodernějších trendů v marketingu. Spoluzakladatel firmy Applifting Filip Kirschner zase představil budoucnost Internet of Things, tedy vizi stoprocentně elektronicky propojeného světa, kde například auta nebudou potřebovat řidiče a domy budou samy na sobě vykonávat potřebnou technickou údržbu.
Tématu internetové bezpečnosti zasvětil svoji přednášku David Hartman (vedoucí IT oddělení Unicorn College), návštěvníci se tak dozvěděli například to, jak zabezpečit internetovou komunikaci z pohledu uživatele a jak se ji naopak pokusit narušit z pozice hackera. Mimořádně zajímavou byla i přednáška Maxima Vrány z Unicorn Systems, který nastínil směřování a vývoj IT profese v kontextu práce pro bankovní instituce. Dalším přednášejícím byl například i Managing Director personální společnosti Vigour Martin Havelka.
Řada z těchto expertů pak vedla praktické laby, kde se zájemci mohli dozvědět více o novinkách v daných oborech nebo si konkrétní práci přímo vyzkoušet.

Dvakrát po sobě – a všichni stihnou všechno

Pořadatelé akce se vždy snaží maximálně vyjít vstříc časovým možnostem všech zájemců, celá série přednášek a labů proto proběhla hned dvakrát po sobě – v první vlně od 9 zhruba do 13 hodin, znovu pak od 15 do 19 hodin. Tento formát ocenili jak ti, jejichž časové možnosti byly během všedního dne limitovány školou nebo zaměstnáním, tak ti, kteří si chtěli užít opravdu všechny součásti #UCLday. Pokud se totiž některé přednášky a laby překrývaly, bylo možné navštívit jednu z akcí dopoledne, druhou po obědě.