ÚVOD / Novinky / Jak dopadl Hack IoT?

Jak dopadl Hack IoT?

Padesát účastníků ze středních a vysokých škol se o víkendu zúčastnilo akce Hack IoT, IBM Hackatonu na internet věcí (IoT, Internet of Things), který se konal o víkendu na vysoké škole Unicorn College. Devět soutěžních týmů si pálilo mozkové závity nad řešeními pro chytré domácnosti, budovy, školy. Vítězem třídenního hackovacího maratonu se stali Welcome Bot s prototypem robotického průvodce. Akce se konala pod záštitou firem IBM Česká republika, Jablotron a pražské soukromé vysoké školy Unicorn College.
Chytrá lednička, která hlásí nedostatek potravin, robotický průvodce po budově, zařízení na hlídání a zároveň bavení dětí nebo chytré akvárium – na takových projektech pracovalo devět skupin programátorů a designérů z pražských středních a vysokých škol. Tématem Hack IoT totiž byl tzv. internet věcí, tj. propojení elektronických zařízení s internetem, díky němuž mohou komunikovat s ostatními připojenými přístroji nebo vyhodnocovat nashromážděná data od uživatele. Týmy se zaměřily na vychytávky do domácností a do škol. Vyvíjet mohli v cloudové platformě IBM Bluemix, kde své aplikace snadno napojili na databáze, využili analytické nástroje nebo služby umělé inteligence. Účastníkům byli celý víkend k dispozici i mentoři z IBM.
„Přihlásily jsme se, abychom se naučily nové technologie. Pracujeme na smart akváriu – smartariu. Máme k němu i aplikaci na mobilu. Sešla se u nás totiž skupinka chovatelů, kteří by chtěli vyřešit problém například s prasklou žárovkou v teráriu, když nejsou doma. Chovatelům by přišlo oznámení. Mohli by tak požádat souseda o pomoc. Také mentoři nám dost pomáhají,“ dodaly Anna Gasparjan a Marie Timurová ze Střední průmyslové školy elektrotechnické, Ječná.
Během prvního dne se utvořily týmy a vymýšlely nápady, jak uživatelům zjednodušit každodenní činnosti. Kdokoliv mohl při společném brainstromingu přijít s ideou a tu pak v týmu rozpracovat. Druhý hackovací den nabídl vedle průběžných hodnocení také soutěž v překážkové dráze s dronem a robotickou kuličkou Sphero nebo také netradiční jógu smíchu, pod vedením lektora Honzy Veselého. Neděle patřila vyhodnocení a rozdání cen. Vítězové si mohli odnést poukázky, roční stipendium na Unicorn College nebo získat stáž v IBM a Jablotronu. Porota, která se skládala z Jiřího Osoby, produktového manažera Jablotronu, Jany Moudré, oceňované vývojářky působící na Unicorn College a Maksyma Verteleského, který zastupoval IBM, ocenila ten nejlepší projekt podle prezentace nápadu, úrovně inovace, a také využitelnosti v praxi.
První cenu si odnesl tým Welcome Bot, který vyvinul robotického průvodce po budově. Do budoucna by robot mohl být schopen fungovat jako recepční ve firmách. Druhé místo pak obsadil tým složený ze studentů Unicorn College, kteří celý víkend pracovali na chytrém docházkovém systému, o který již projevilo zájem několik společností. Cílem Hack IoT bylo zažít si internet věcí, zrealizovat své nápady pro chytřejší domácnosti, budovy nebo školy a zábavnou formou získat znalosti v oblasti nejnovějších technologií. Studenti ocenili zapojení mentorů z IBM, kteří studentům ukázali rozhraní cloudové technologie IBM Bluemix. „Bylo super sledovat nadšení, s jakým studenti celý víkend hackovali. Osvědčilo se i zapojení středoškoláků, kteří předvedli, že takto náročné soutěže zvládnou. “ shrnul Jan Louda z IBM a jeden z organizátorů akce.