ÚVOD / Novinky / Hack IoT: Tým Unicornu popravil klasické „píchačky“

Hack IoT: Tým Unicornu popravil klasické „píchačky“

Sešli se, zamysleli se, dostali nápad a přišli na to, jak ho zrealizovat v praxi. Tak by se dala shrnout účast týmu Unicorn College na letošním Hack IoT, na jejímž konci stál chytrý docházkový systém automaticky detekující přítomnost zaměstnance v práci. „A píchačky nebudou mít co žrát,“ prohodila by Stella Zázvorková…
Oblastí, pro kterou účastníci dvoudenního Hack IoT vymýšleli inovativní řešení, byla letos chytrá domácnost, resp. aplikace a další pomůcky, které co možná nejvíce zautomatizují běžné každodenní procesy. Už dva týdny před samotnou akcí přitom tým složený ze studentů Unicorn College začal přemýšlet, kterou cestou by se měl dát. Z několika nápadů nakonec vybral tu, která se jevila jako nejslibnější vzhledem k založení budoucího startupu.
„Vymysleli jsme chytrý docházkový systém, který funguje ve spojení s wifi sítěmi. To v sobě samozřejmě skrývá řadu problémů, právě na ty se ale chystáme v následujícím procesu zaměřit. Řešení pracuje úplně jinak, než je tomu u konkurence, a proto nyní pracujeme na získání ochranné známky pro náš nápad. Už máme také dvě nabídky na jeho koupi,“ popisuje jeden ze členů týmu Jakub Kubaščík (student 1. ročníku prezenční formy).
Pětičlenný tým kromě Jakuba, který studuje první ročník, tvořili ještě Vojtěch Šamla a Cyril Čermák (oba studenti 2. ročníku prezenční formy) a Ilja-Daniel ČobirkaMichalem Fraňkem, (oba studenti prvního ročníku kombinovaného studia). Akce se mohou zúčastnit i jednotlivci, kteří se na místě rozdělí do týmů, možnost předchozí přípravy byla ale pro tým Unicorn College velkou výhodou.

Příprava byla základem úspěchu

Samotná pravidla akce jsou poměrně striktní. Soutěžící mají daný přesný čas, během kterého mohou pracovat a kdy naopak probíhá kontrola. Některé z týmů například přišly s nápadem, který nakonec nebyl během dvou dnů realizovatelný, a proto ho musely na poslední chvíli měnit.
„My jsme se snažili dát si splnitelný cíl, který jsme nakonec mohli ještě rozšířit. Konzultovali jsme ho nejdříve s Davidem Hartmanem, který nás hodně povzbudil, a o naši práci se zajímal i ředitel Marek Beránek. Mohli jsme částečně konzultovat s oběma, v práci nám ale podle pravidel radit nesměli,“ doplňoval Jakub Kubaščík.
Jak vlastně Hack IoT probíhalo? Všechny týmy na začátku akce prezentují své nápady, které se následně rozdělí mezi účastníky. Část týmů si tedy zvolí své vlastní nápady, část si může vybrat z „volných“ nápadů jiných týmů. I v tomto se ukázala výhoda předem domluveného týmu (který vystupoval pod jménem Unicorns): Jeho členové věděli, co kdo zvládne a na co je expertem, stejně jako měli předpřipravený projekt. Nebylo totiž výjimkou, že někteří účastníci kvůli množství práce na místě i přespávali.

Chytrý docházkový systém může fungovat ve firmách i ve školách

Úkolem systému, který pětice studentů během Hackathlonu vytvořila, je zjednodušit zaměstnancům evidenci docházky, která už nemusí probíhat přes štítky nebo magnetické karty. Jakmile se s novou aplikací někdo ze zaměstnanců připojí na firemní wifi (což u většiny probíhá automaticky, jakmile přijdou se smartphonem do práce), začne se počítat jeho čas strávený v práci a on sám se nemusí o nic starat. Stejně tak zaměstnavatel ví, že se daný člověk v práci nachází. Taková aplikace má potenciál nejen v IT firmě, ale mohla by fungovat například i ve školách.  
A s jakými dalšími nápady tým Unicorns koketoval? „Jedním z nich byl dron, který by vyhledával volná parkovací místa a následně by posílal sms. Dalším byla chytrá domácnost, která by ve chvíli, kdy přijdu domu a přihlásím se na wifi, zapnula hudbu nebo topení, a když odejdu tak by všechno zase vypnula,“ přibližuje Jakub.
V současnosti pracují tvůrci systému na realizaci ochranné známky. Stále také řeší praktické problémy – například jak redukovat tři nevzhledné „krabice“, ve kterých systém funguje nyní, a propojit je s jednoduchým nastavením a jednoduchou správou.

Unicorn College podporuje aktivity svých studentů

„Co se týče Unicorn College, pro studium jsem se rozhodl proto, protože je nejlepší na trhu,“ říká Jakub, který se o IT zajímá už od střední školy a posbíral už několik cen v různých soutěžích. „I v rámci Hackathlonu přišla od školy velká podpora. A to nepočítám samotnou formu výuky, díky které jsme si věřili, co se týče prezentačních schopností i samotného programování,“ dodává.
Z celkového druhého místa, které nakonec nápad v soutěži obsadil, nejsou jeho autoři zklamaní. Součástí byl totiž i plán na vytvoření startupu, který by rádi rozjeli do půl roku. „Za celý víkend jsme nad tím strávili opravdu hodně času, celkově jsme měli možná tak šest hodin pauzy, pracovali jsme i doma. Organizace se nám ale líbila a ceníme si nejen možnosti vyzkoušet s týmovou spolupráci a celkové atmosféry, ale i získaných kontaktů na lidi z významných IT firem,“ zakončil Jakub.