ÚVOD / Novinky / CERN, Oxford, Microsoft: Když se ze školních projektů stává práce snů

CERN, Oxford, Microsoft: Když se ze školních projektů stává práce snů

Existuje asi jen málo věcí, na kterých se shodnou všichni z nás. Že teplá večeře je lepší než chleba s paštikou. Že sluníčko je u moře lepší než tsunami. Že dostat za práci víc peněz je lepší, než dostat za ni méně. A že během praxe se člověk naučí mnohem víc než bez ní. Tím se také řídíme na Unicorn College. Škola dnes totiž není jen o sezení v posluchárnách a biflování, obzvlášť, když se rozhodnete studovat tak dynamický obor, jako je IT, nebo se v budoucnu hodláte věnovat managementu projektů, které s IT mají co do činění. Většina z vás přichází na naši školu s určitými znalostmi a poučky nalistované ve skriptech už v takovém případě zkrátka nestačí.
Proto dáváme našim studentům při škole možnost řešit celou řadu projektů a zapojovat se jak do „ostré” práce našich partnerských společností (Vigour, Unicorn Systems), tak i do projektů, které jsou přímo součástí výuky a pokrývají celou škálu oborů, jako je řízení lidských zdrojů, marketing a spousta dalších. Ze zajímavých reálných projektů bychom mohli jmenovat vývoj systému Unicorn Universe, v rámci kterého se naši studenti podílejí například na testování a programování softwaru, nebo práci na projektech takových společností, jako je Komerční Banka nebo švýcarský CERN. Ruku na srdce, která jiná škola vám může podobnou možnost nabídnout?
A nemusíme koneckonců mluvit v abstraktních pojmech. Náš student Josef Sekava v současnosti pracuje na produkční databázi pro experiment ATLAS - jeden z detektorů umístěných v rámci velkého hadronového urychlovače - fungující v rámci CERNu. Spolupracuje dokonce na tak klíčové věci, jakou je design budoucího rozhraní pro programování aplikací, v rámci této práce se několikrát vypravil na univerzitu v Oxfordu a všechny tyto zkušenosti využívá pro psaní své bakalářské práce. Skupina našich studentů z Ukrajiny nyní pro změnu pracují na významných projektech v rámci Unicorn Systems.
Bez zajímavosti rozhodně nejsou ani projekty, na kterých studenti spolupracují přímo v rámci školy. Zadavateli projektů a členy v komisích, které výsledné práce posuzují, jsou totiž lidé z praxe, kteří studentům dají cennou zpětnou vazbu. Do jedné ze školních akcí - hackatlonu IoT podporovaného společností IBM - se zapojil tým našich studentů se svým nápadem na chytrý docházkový systém. Ten využívá dnes všudypřítomné firemní a školní wi-fi a prakticky okamžitě se rozvinul do projektu spolupracujícího mimo jiné se společností Jablotron.
„Za tři dny tvrdé práce jsme dokázali nejenom vyhrát skvělé druhé místo v soutěži, ale po soutěži nás oslovil pan ředitel Marek Beránek, zda bychom se nechtěl připojit k novému projektu. Zadáním je teď spojení Jabltoron 100 přes cloud do Unicorn Universe. Je super, že máme ve své práci plnou podporu Unicorn College a že se díky tomu dostaneme na zajímavá místa. Třeba mě mimo jiné pozvali do pražské pobočky Microsoft, kde mi ukázali, jak mám pracovat s Azure, nebo jsem se podíval na školení v Unicornu, kde mi přestavili mimo jiné nové trendy v HTML 5,” popisuje jeden ze členů soutěžního týmu Jakub Kubaščík.
Na řadě projektů zároveň spolupracují vyučující i studenti (momentálně se jedná například o mobilní aplikaci EUNIC App). Každý ze studentů má tak možnost najít si to, co ho baví, v čem je dobrý a v čem by se chtěl v budoucnu prosadit a získat zkušenosti, které mu pomohou v budoucím hledání práce nebo zakládání vlastních firem.